Użytkowniku Narodowej Bazy Talentów!
Podejmowanie aktywności fizycznej to samo zdrowie i dobra zabawa, ale musisz mieć świadomość, że wykonywanie ćwiczeń fizycznych może się również wiązać z ryzykiem wystąpienia kontuzji lub innych niepożądanych zdarzeń. Dla Twojego bezpieczeństwa zalecamy, abyś wykonywał testy w grupie, najlepiej pod opieką osoby dorosłej.
Przed rozpoczęciem testów sprawności zapoznaj się z instrukcjami poszczególnych prób. Pamiętaj o odpowiedniej rozgrzewce, która przygotuje Twój organizm do wysiłku i pozwoli Ci wykorzystać pełnię możliwości Twojego organizmu, a także zminimalizuje możliwość wystąpienia kontuzji.
Zwróć uwagę na rzetelne przeprowadzenie testu oraz pomiar wyniku – tylko w ten sposób będziesz mógł śledzić swoje postępy w czasie. Wiemy, że przyjemnie jest osiągać jak najlepsze wyniki, ale uwierz nam, że dadzą Ci one satysfakcję tylko wtedy, kiedy oddają Twoją rzeczywistą sprawność.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Proin tempor imperdiet eros, ac suscipit justo commodo non. Morbi et sapien lacus. Etiam bibendum varius urna vitae laoreet. Mauris ut maximus sapien. Nam gravida accumsan massa id hendrerit. Orci varius natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Suspendisse eu diam diam. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. Donec porta, erat nec scelerisque pellentesque, ligula justo tempor nunc, in blandit nibh justo eget mauris.
Do przeprowadzenia próby zwisu na drążku na ugiętych ramionach potrzebujesz odpowiednio sprawdzony, poziomy drążek zawieszony poziomo na wysokości dosiężnej (tzn. takiej, na której dosięgasz go stojąc na podłożu). Pod drążkiem możesz umieścić materac. Potrzebny jest również stoper, taboret oraz pomoc osoby mierzącej czas.
Rozpoczynając próbę bądź lekko ubrany i ćwicz najlepiej boso. Stań pod drążkiem na taborecie i chwyć go nachwytem (palcami od góry i kciukiem od dołu) na szerokość barków. Najlepiej, jeśli w tej pozycji Twe oczy znajdą się kilka lub kilkanaście cm powyżej drążka. W stosownym dla Ciebie momencie rozpocznij zwis, uginając nogi w kolanach i podciągając się na ramionach. Broda musi znajdować się powyżej drążka. Osoba mierząca czas usuwa jak najszybciej niepotrzebny już taboret. Powinna go odstawić tak by nie stanowił zagrożenia dla Ciebie. Powinna też, jeśli będziesz się nadmiernie kołysał, wyhamować ten ruch poprzez przyłożenie ramienia do Twoich nóg. Nie powinna Cię przy tym chwytać za nogi. Pamiętaj, że nie wolno dotykać drążka brodą. Staraj się utrzymać w zwisie najdłużej jak potrafisz.
Pomiar czasu uruchamia się w chwili rozpoczęcia przez Ciebie samodzielnego zwisu. Stoper zatrzymywany jest, gdy Twoje oczy znajdą się poniżej drążka. Zapisz wynik wyświetlany na ekranie stopera. Próbę wykonuje się jeden raz a do bazy wpisuje lepszy z zanotowanych rezultatów.
Przystępując do próby musisz zapewnić sobie dostęp do bieżni lekkoatletycznej ewentualnie równego, płaskiego, poziomego terenu oraz pomoc startera i osoby mierzącej czas. Do jej przeprowadzenia niezbędny jest sygnalizator startu (pistolet, urządzenie startowe, chorągiewka) oraz stoper. Na bieżni lub w wybranym miejscu należy wyznaczyć dwie oddalone od siebie o 50 m linie startu i mety. Odległość 50 m zmierz między zewnętrznymi krawędziami wytyczonych linii.
Wraz ze starterem ustaw się na linii startu. Osoba mierząca czas zajmuje miejsce na linii mety. Na komendę startera „na miejsca” stań nieruchomo tuż przed linią rozpoczęcia biegu w pozycji startowej wysokiej. Jest to pozycja stojąca, w gotowości do startu, o nogach ugiętych pod niewielkim kątem w stawach skokowych, kolanowych i biodrowych oraz lekkim pochyleniu tułowia w przód, z jedną stopą wysuniętą i ustawioną tuż przed linią startu. Na sygnał startu wybiegnij jak najszybciej i z maksymalną prędkością pokonaj wyznaczony dystans zwalniając bieg dopiero za linią mety.
Osoba mierząca czas w chwili zobaczenia sygnału startu uruchamia stoper. W momencie gdy przekraczasz linię mety stoper zostaje zatrzymany. Wynikiem jest czas wyświetlony na stoperze. Biegniesz dwa razy i do bazy wpisujesz lepszy z uzyskanych czasów.
Próbę biegu przedłużonego najłatwiej przeprowadzisz na bieżni lekkoatletycznej z wyznaczonymi dystansami biegu (600, 800, 1000 m). Jeżeli nie możesz z niej skorzystać, bieg zorganizuj na równym, płaskim i twardym podłożu. Wyznacz wtedy zamknięty tor o odpowiedniej długości z jak najbardziej łagodnymi łukami. Pamiętaj, wykonaj bardzo dokładne pomiary. Od nich zależy prawdziwość uzyskanych wyników. Pamiętaj, że dystans biegu jest dobierany w zależności od płci i wieku badanych. Odległość 600 metrów pokonują dziewczęta i chłopcy, którzy nie ukończyli 12 roku życia (mają 11 lat i mniej niż 12 pełnych miesięcy życia). Dziewczęta 13-letnie i starsze biegają na 800 m. Chłopcy od 13-ego roku życia pokonują dystans 1000 m. Do wykonania pomiaru niezbędny jest stoper i pomoc osoby mierzącej czas.
Przed próbą musisz przeprowadzić kilkanaście treningów w celu odpowiedniego przygotowania się do wysiłku oraz poznania przez Ciebie własnych możliwości. Naucz się odpowiedniego rozkładania sił oraz dobierania tempa biegu. Próbę rozpoczynasz w pozycji startowej wysokiej (stojąc w pozycji wykrocznej z ugiętymi pod niewielkim kątem stawami biodrowymi, kolanowymi i skokowymi, w niewielkim pochyleniu w przód, z wysuniętą stopą ustawioną tuż przed linią startową). Na sygnał osoby mierzącej czas rozpocznij pokonywanie wyznaczonego dystansu w jak najkrótszym czasie. Wraz z Tobą może biec równocześnie kilka osób.
W momencie podania komendy startu uruchamiany jest pomiar czasu. W chwili gdy przekraczasz linię mety stoper zostaje zatrzymany. Zapisz wynik spisując z wyświetlacza stopera czas w minutach i sekundach.
Szanowni Państwo,
Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele i Trenerzy,
Użytkownicy Narodowej Bazy
Talentów,
Witam serdecznie na portalu Narodowej Bazy Talentów. Przygotowując projekt połączyliśmy siły Ministerstwa Sportu i Turystyki, Instytutu Sportu w Warszawie – Państwowego Instytutu Badawczego oraz Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Wszystko po to, aby podjąć walkę z cywilizacyjną plagą – spadkiem sprawności fizycznej dzieci i młodzieży oraz wzrostem osób z nadwagą lub otyłością. Nie ma bowiem lepszej inwestycji w przyszłość, niż ich zdrowie i lepsze samopoczucie.
Narodowa Baza Talentów jest narzędziem gromadzenia wiedzy na temat poziomu kondycji fizycznej dzieci i młodzieży w Polsce, a także instrumentem wspomagającym proces identyfikacji talentów sportowych. Chciałbym, aby dzięki niemu polscy uczniowie mieli możliwość rzetelnej diagnozy poziomu swojej sprawności, spełniania pasji i ambicji sportowych oraz optymalnego wykorzystania talentów sportowych. Zachęcam do przeprowadzania testów sprawnościowych oraz wprowadzania wyników wychowanków. Mam nadzieję, że uczniowie odnajdą w podejmowanych próbach ducha rywalizacji sportowej, a dodatkową mobilizacją do poprawy kondycji fizycznej będzie możliwość porównywania się ze wszystkimi zarejestrowanymi rówieśnikami.
Dzieci są fundamentem i przyszłością polskiego społeczeństwa. Dzięki stworzonej, innowacyjnej na skalę europejską Narodowej Bazie Talentów, rodzice, nauczyciele i trenerzy uzyskują narzędzie, które będzie pomocne w badaniu postępów, a środowisko sportowe uzyskuje bezcenną wiedzę o stanie sprawności i aktywności fizycznej dzieci i młodzieży.
Jeżeli reprezentujesz klub sportowy realizujący zadanie wprowadzenia wyników testów sprawnościowych, zapoznaj się z instrukcją: