
Użytkowniku Narodowej Bazy Talentów!
Podejmowanie aktywności fizycznej to zdrowie i dobra zabawa, ale musisz mieć świadomość, że wykonywanie ćwiczeń fizycznych może się również wiązać z ryzykiem wystąpienia kontuzji lub innych niepożądanych zdarzeń. Dla Twojego bezpieczeństwa zalecamy, abyś wykonywał testy w grupie, najlepiej pod opieką osoby dorosłej.
Przed rozpoczęciem testów sprawności zapoznaj się z instrukcjami poszczególnych prób. Pamiętaj o odpowiedniej rozgrzewce, która przygotuje Twój organizm do wysiłku i pozwoli Ci wykorzystać pełnię możliwości Twojego organizmu, a także zminimalizuje możliwość wystąpienia kontuzji. Zwróć uwagę na warunki, w jakich przeprowadzasz testy, w tym – co jest niezwykle ważne – sprawdzony i zweryfikowany sprzęt. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa, poproś o pomoc swego nauczyciela wychowania fizycznego lub trenera.
Zwróć uwagę na rzetelne przeprowadzenie testu oraz pomiar wyniku, bo tylko w ten sposób będziesz mógł śledzić swoje postępy w czasie. Wiemy, że przyjemnie jest osiągać jak najlepsze wyniki, ale uwierz nam, że dadzą Ci one satysfakcję tylko wtedy, kiedy oddają Twoją rzeczywistą sprawność.
Do przeprowadzenia próby zwisu na drążku na ugiętych ramionach potrzebujesz odpowiednio sprawdzonego drążka zawieszonego poziomo na wysokości dosiężnej (tzn. takiej, na której dosięgasz go stojąc na podłożu). Pod drążkiem możesz umieścić materac. Potrzebny jest również stoper, taboret oraz pomoc osoby mierzącej czas.
Rozpoczynając próbę, bądź lekko ubrany i ćwicz najlepiej boso. Stań pod drążkiem na taborecie i chwyć go nachwytem (palcami od góry i kciukiem od dołu) na szerokość barków. Najlepiej, jeśli w tej pozycji Twoje oczy znajdą się kilka lub kilkanaście centymetrów powyżej drążka. W stosownym dla Ciebie momencie rozpocznij zwis, uginając nogi w kolanach i podciągając się na ramionach. Broda musi znajdować się powyżej drążka.
Osoba mierząca czas usuwa jak najszybciej niepotrzebny już taboret. Powinna go odstawić tak, aby nie stanowił zagrożenia dla Ciebie. Powinna też, jeśli będziesz się nadmiernie kołysał, wyhamować ten ruch poprzez przyłożenie ramienia do Twoich nóg. Nie powinna Cię przy tym chwytać za nogi. Pamiętaj, że nie wolno dotykać drążka brodą. Staraj się utrzymać w zwisie najdłużej, jak potrafisz.
Pomiar czasu uruchamia się w chwili rozpoczęcia przez Ciebie samodzielnego zwisu. Stoper jest zatrzymywany, gdy Twoje oczy znajdą się poniżej drążka. Zapisz wynik wyświetlany na ekranie stopera, z dokładnością do setnych części sekundy. Próbę wykonuje się jeden raz, a do bazy wpisuje zanotowany czas.
Przystępując do próby, musisz zapewnić sobie dostęp do bieżni lekkoatletycznej lub innego równego, płaskiego, poziomego terenu oraz pomoc startera i osoby mierzącej czas. Do jej przeprowadzenia niezbędny jest sygnalizator startu (pistolet, urządzenie startowe, chorągiewka) oraz stoper. Na bieżni lub w wybranym miejscu należy wyznaczyć oddalone od siebie dokładnie o 50 metrów linie startu i mety. Dystans biegu zmierz między zewnętrznymi krawędziami wytyczonych linii.
Wraz ze starterem ustaw się na linii startu. Osoba mierząca czas zajmuje miejsce na linii mety. Na komendę startera „Na miejsca!” stań nieruchomo tuż przed linią rozpoczęcia biegu w pozycji startowej wysokiej. Jest to pozycja stojąca, w gotowości do startu, na nogach ugiętych pod niewielkim kątem w stawach skokowych, kolanowych i biodrowych oraz lekkim pochyleniu tułowia w przód, z jedną stopą wysuniętą i ustawioną tuż przed linią startu. Na sygnał startu wybiegnij jak najszybciej i z maksymalną prędkością pokonaj wyznaczony dystans, zwalniając dopiero za linią mety.
Osoba mierząca czas w chwili zobaczenia sygnału startu uruchamia stoper. W momencie, gdy przekraczasz linię mety, stoper zostaje zatrzymany. Wynikiem jest czas wyświetlony na stoperze z dokładnością do setnych części sekundy. Biegniesz dwa razy i do bazy wpisujesz lepszy z uzyskanych czasów.
Próbę biegu przedłużonego najłatwiej przeprowadzisz na bieżni lekkoatletycznej z wyznaczonymi dystansami biegu (600, 800 lub 1000 metrów). Jeżeli nie możesz z niej skorzystać, bieg zorganizuj na równym, płaskim, poziomym i twardym podłożu. Wyznacz wtedy zamknięty tor o odpowiedniej długości z jak najbardziej łagodnymi łukami. Pamiętaj, aby bardzo dokładnie wykonać pomiary. Od nich zależy prawdziwość uzyskanych wyników.
Pamiętaj, że dystans biegu jest dobierany w zależności od płci i wieku badanych. 600 metrów pokonują dziewczęta i chłopcy, którzy nie ukończyli 12. roku życia (mają mniej niż 11 lat i 12 pełnych miesięcy życia). Wśród dzieci, które ukończyły już 12. rok życia, dziewczęta biegają na 800 metrów, a chłopcy pokonują dystans 1000 metrów. Do wykonania pomiaru niezbędny jest stoper i pomoc osoby mierzącej czas.
Przed próbą musisz przeprowadzić kilkanaście treningów w celu odpowiedniego przygotowania się do wysiłku oraz poznania przez Ciebie własnych możliwości. Naucz się odpowiedniego rozkładania sił oraz dobierania tempa biegu. Próbę rozpoczynasz w pozycji startowej wysokiej (stojąc w pozycji wykrocznej z ugiętymi pod niewielkim kątem stawami biodrowymi, kolanowymi i skokowymi, w niewielkim pochyleniu w przód, z wysuniętą stopą ustawioną tuż przed linią startową – jak w biegu na 50 metrów). Na sygnał osoby mierzącej czas rozpocznij pokonywanie wyznaczonego dystansu w jak najkrótszym czasie. Wraz z Tobą może biec równocześnie kilka osób.
W momencie podania komendy startu uruchamiany jest pomiar czasu. W chwili, gdy przekraczasz linię mety, stoper zostaje zatrzymany. Zanotuj wynik, spisując z wyświetlacza stopera czas w minutach i sekundach, odrzucając ułamkowe części sekund.
Wyniki wprowadzone w ciągu 14 dni od daty przeprowadzonego testu są traktowane jako korekta - jeśli rezultaty prób są lepsze, to zostaną przypisane do istniejącego badania.
Po upływie tego czasu wprowadzone wyniki zostaną zapisane jako nowe badanie.